Przejęcie mediów publicznych: relacja na żywo
Rzetelne informacje dzień po dniu, godzina po godzinie
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwołał dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze dnia 19 grudnia 2023 roku. Następnie, nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek powołały nowe Zarządy Spółek. PiS i Rada Mediów Narodowych mają odmienne zdanie. Śledź spór o TVP w relacji na żywo przygotowanej przez i.pl.
Plan Tuska na media publiczne. Odbicie TVP to dopiero początek, powstaje plan na nowe otwarcie i dalsze funkcjonowanie
Rząd Tuska odbija media publiczne, w tle likwidacja spółek lub odwołanie ich zarządów. Media publiczne w obecnym kształcie za kilka miesięcy będą historią, czeka je gruntowna reforma. Rząd chce “uciec do przodu” po fali krytyki za styl przejęcia tych mediów z rąk Prawa i Sprawiedliwości. Poznaj szczegóły i pomysły na przyszłość.
Świat komentuje przejęcie TVP przez rząd Tuska. Ocena strategii i przewidywanie konsekwencji
Reforma TVP, Polskiego Radia i PAP nie umknęła światowym mediom. Te piszą o “żmudnej walce Tuska”, “wyniszczającej wojnie okopowej” oraz o “propagandowym ramieniu PiS”. Poznaj szczegóły, którymi dzieli się NaTemat.pl.
BBC o przejęciu władzy nad TVP przez rząd Donalda Tuska. Mowa o depolityzacji
BBC News o decyzji rządu Donalda Tuska i depolityzacji mediów publicznych w Polsce. W wyniku tej decyzji kanał TVP Info został zdjęty z anteny – zauważa autor tekstu.
CNN i Rob Pichety przedstawiają opinię o wydarzeniach w TVP i zmianie warty w polskiej polityce
W rzeczywistości odwrócenie konserwatywnych, nacjonalistycznych tendencji, które przedostały się przez do świadomości Polaków, zajmie trochę czasu. Tusk będzie musiał zmierzyć się z utworzoną i zdominowaną przez PiS Radą Mediów Narodowych, której poprzedni rząd przekazał nadzór nad polskim sektorem medialnym – opiniuje CNN.
Die Welt: Nowy polski rząd formalnie rozwiązuje media publiczne
Die Welt: w Polsce rozgrywka pomiędzy proeuropejskim rządem a prezydentem Andrzejem Dudą wkracza w nową rundę. Media państwowe zostaną formalnie rozwiązane, aby umożliwić „restrukturyzację”. Należy zachować miejsca pracy.
KTO JEST KIM: Piotr Zemła, nowy szef rady nadzorczej TVP
Minister kultury mianował na nowego szefa rady nadzorczej TVP mecenasa Piotra Zemłę, którego internauci szybko okrzyknęli mianem… “gigachada”. “On jest taki slay. Uwielbiam go już”; “Facet ma jaja”; “Sigma o wadze 150 kilogramów” – widzimy pod filmikami na TikToku. Poznaj sylwetkę tej elektryzującej w ostatnich dniach postaci.
Czym jest Rada Mediów Narodowych? Kto decyduje o składzie rady nadzorczej TVP
W skład RMN wchodzi pięciu członków, z których trzech wybiera Sejm, a dwóch – prezydent (art. 3). Jej jedynym zadaniem jest powoływanie i odwoływanie składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej (art. 2). Więcej na ten temat w artykule.
Kaczyński: rządowe media propagandowe zapewniają pluralizm. Jak działała TVP za czasów rządów PiS. Felieton
Polski Ład, rosyjska rakieta koło Bydgoszczy, nieruchomości za 40 milionów, afera wizowa – jako przykład pluralizmu mediów według Jarosława Kaczyńskiego. Omówienie.
PRAWICOWE MEDIA: Czy to w ogóle legalne? Analiza prawna przejęcia TVP
Nawet jeśli się zgodzimy, że zmiany w mediach rządowych były konieczne, to należało je przeprowadzić z poszanowaniem prawa. Tymczasem minister kultury i dziedzictwa narodowego wymienił zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej bez podstawy prawnej i z pominięciem Rady Mediów Narodowych – analiza Janusza Roszkiewicza z Klubu Jagiellońskiego.
Republikanizm, konserwatyzm, katolicyzm - punkt widzenia opiniotwórczej prawicy na sprawę wojny o TVP
Większość opinii każe sądzić, że działania rządowe w sporze o TVP balansowały mocno na granicy zgodności z literą prawa. Z perspektywy przyszłości sceny partyjnej istotniejsze rzeczy dzieją się na korytarzach telewizyjnych budynków, gdzie PiS wydaje się budować kolejny polityczny mit spod znaku martyrologii prawicy polskiej – pisze Roch Zygmunt w Klubie Jagiellońskim.
Bareja by tego nie wymyślił, ale PiS tak, czyli jak informuje TVP
Prawnik i filozof analityczny Jan Woleński przypomina, w jaki sposób Telewizja Polska przekazuje wiadomości swoim widzom w programach informacyjnych. Propaganda i techniki manipulacyjne omówione na konkretnych przykładach.
Tego bronią propagandyści. W PiS-owskich mediach stworzyli dla siebie system fuch
Od wielu dni obserwujemy desperacką obronę zawłaszczonych przez Prawo i Sprawiedliwość państwowych mediów. Ich byli pracownicy i politycy PiS ramię w ramię walczą o to, by za pieniądze podatników nadal mogli szerzyć swoją propagandę. W tle są jednak duże pieniądze i system fuch stworzony na potrzeby propagandystów. Tekst Press.pl przybliża temat z uwzględnieniem konkretnych osób pracujących w TVP.
Tak funkcjonował model mediów publicznych za czasów Prawa i Sprawiedliwości. Przykłady z omówieniem
Tzw. media narodowe to jedno ze sztandarowych i zarazem najbardziej szyderczych przedsięwzięć Zjednoczonej Prawicy. Opiera się na dwóch prostych, a brutalnych zasadach: „Wygraliśmy wybory, więc (cała reszta) morda w kubeł” oraz „Im bardziej się z nami nie zgadzasz, tym więcej zapłacisz za upowszechnianie naszego przekazu”. Więcej konkretów w tekście Gazety Prawnej.
Jak ma wyglądać TVP pod rządem nowej, koalicyjnej władzy? Mniej polityków, więcej merytorycznych treści
TVP Info po nowemu. Niezbędne jest znalezienie pomysłu na usprawnienia, m.in. w kontekście zapraszanych do studia polityków, należy oddać głos reprezentantom różnych grup społecznych, złagodzić narrację i wyciszyć emocje. Analiza przygotowana przez Jakuba Majmurka z Newsweeka.
Przez ostatnie lata politycy decydowali, jak wygląda TVP i mam wrażenie, że będą decydować nadal. Debata Onet Rano
Debata Onet Rano na temat TVP. W odcinku programu Onet RANO gośćmi Tomasza Sekielskiego i Bartka Węglarczyka byli dziennikarze: Andrzej Stankiewicz – Onet, Magdalena Rigamonti – Onet, Kamila Ceran – TOK FM i Brygida Grysiak – TVN24.